ClosetMaid SS16-COS2DR SuiteSymphony 6-9ft Wide Closet Organizer System
Description
Powered by Frooition All Categories ClosetMaid SS16-COS2DR SuiteSymphony 6 to 9 Foot Wide Closet System Kit with 7 Shelves, 2 Handle Pull Drawers, and 3 Hanging Rods Overview Item Description DIY, tower-based laminate system is easy to install and adds a custom look to any closet space. Choose a finish then add doors, drawers and shelving to your design. Features: Perfect solution to organize your closet space Top shelves and hang rods may require cutting to fit your space Creates up to 75" of shelf space, and 144" of hanging space Fits closets 6-9ft wide Two shelves are adjustable in height to create just the right fit Designed to be customizable to best fit your organizational needs Constructed from durable materials built to last Includes all mounting hardware for easy installation Manufacturer will replace any missing or damaged part due to manufacturer defect for one year after purchase. Please have proof of purchase for warranty claims. Combining ClosetMaid® branded products with third party components or products will void the ClosetMaid® manufacturer’s warranty. Kit Includes: One (1) 16 in. wide tower unit Three (3) top shelves Three (3) hanging rods Two (2) 16 x 10 in. drawers All necessary installation and mounting hardware Specifications: Height: 82-1/4" Overall Width: 112" Tower Width: 17" Depth: 14" Product Weight: 82 lbs. Number of Shelves: 6 Material: Laminate ClsoetMaid SuiteSymphony, ClosetMaid Suite Symphony, Suite Symphony Closet System, SuiteSymphony Closet System Why Choose BuildInc? OUR PROMISE TO YOU About Us At Build, we promise to provide the best selection we can, most competitive pricing, and unmatched customer service. Our store has quality home improvement products from trusted manufacturers like Moen, American Standard, Delta, Kraus, Kichler, Progress Lighting, Schlage, Kwikset, Baldwin, Broan, NuTone, Air King, and Rev-A-Shelf. With over 200,000 home improvement products for you to choose from, we have just what you need to get your project done. Fast & Free Shipping We promise to make it our priority to get you your items as fast as we can. We ship from 440 warehouses around the country, ensuring that your product will get to you as soon as possible. We know you're eager to get your hands on your new purchase, we would be too. As a bonus, most items ship for free. Returns We are happy to accept returns of unused or defective items for a refund within 30 days from the date of delivery. For returns outside 30 days, please contact our Customer Service team to go over our options. For full details, please view the Shipping and Payments tab above. To initiate a return simply go to the eBay Returns Portal and submit a return request. We ask that all items be returned with all original components via a traceable method. Once your return is received and processed, we will quickly get your refund or replacement issued. If for any reason you are unsatisfied with your purchase or for product or warranty questions, please contact Customer Service team for assistance. More Items! View more great items! About Us | Shipping | Returns | Contact Us | FAQ | Collections | Special Offers! Powered by Frooition Frooition Frooition | No-js Template | eBay design, eBay store design, eBay shop design, eBay template design, eBay listing design (ver:froo_no_js) This listing is currently undergoing maintenance, we apologize for any inconvenience caused.