50A50-131 White Rodgers Furnace Fan Control gas furnace Circuit board 1380-698
Brand: White-Rodgers Power Phase: 1 Phase Custom Bundle: No Type: Furnace Control Board Control/Circuit Board Type: Ignition Control Board Item Width: 8 IN gtin13: Does not apply Material: Plastic Item Weight: 1 lb Model: 50A50-131 Item Length: 4 in Compatible Brand: For YORK Compatible Product: Air Conditioner Split System, Central Air Conditioner, Central Furnace, Dual Fuel Split Air Conditioning System, Heat Pump Split System Manufacturer Warranty: 1 Month UPC: Does not apply Country/Region of Manufacture: Unknown Power Source: Gas Year Manufactured: Unknown Voltage: 24 V Amperage: 50 A Item Thickness: 1 in MPN: 50A50-131, 1380-698 Compatible Model: 50A50-131, 1380-698
Description
This White-Rodgers furnace control board is the perfect replacement for your gas furnace. It is compatible with YORK brand products and has a power source of 24V with a 1-phase power phase. The board is made of durable plastic and has a thickness of 1 inch, a length of 6 inches, and a width of 10inches. It is an ignition control board with a voltage of 24V and an amperage of 15. This product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. The board has a manufacturer warranty of 1 month and is designed for use with central furnaces, central air conditioners, air conditioner split systems, dual fuel split air conditioning systems, and heat pump split systems.