145A MIG Welder, Gas/Gasless Flux Core MIG Welder/Lift MIG145FX 110V/220V
Item Length: 1 Item Weight: 2.2 pounds Manufacturer: Does Not Apply Batteries Included: No Item Width: 18.7 Date First Available: August 16, 2024 Brand: Does Not Apply Customer Reviews: 4.3 out of 5 stars Item Height: 19.9 Power Source: ac EAN: Does Not Apply Item model number: MIG145FX 110V/220V Type: Does Not Apply Style: MIG145FX 110V/220V Batteries Required: No UPC: Does Not Apply Included Components: mig welder MPN: Does Not Apply gtin13: Does Not Apply Country of Origin: China Part Number: MIG145FX-1122 Product Dimensions: 1 x 18.7 x 19.9 inches
Description
Return Policy Fast Delivery Trusted seller 145A MIG Welder, Gas/Gasless Flux Core MIG Welder/Lift TIG/Stick 3 in 1 MIG Welding Machine, MIG145FX MIG Welder 110/220V Dual Voltage with Synergic Control Digital Screen Display Product Description 3-In-1 Mig Welder: This gasless mig welder combines the capabilities of gas MIG, gasless flux-cored MIG, lift TIG and stick welding. The flux core welder can output up to 145 amps, is equipped to use 0.030" solid wire and 0.030", 0.035", or 0.040" flux-cored wires, making it adaptable to a wide range of welding applications Synergic Control: The mig welder is designed with a one-knob synergic control and integrated wire feed technology, which can automatically match the recommended voltage and current (wire feed speed), and can also fine-tune the voltage from -3 V to +3 V by pressing the knob. This feature makes the flux core welder easy to start arc, which is suitable for beginners Digital Screen Display: MIG145FX mig welder 110/220 V with LED digital screen display voltage, current, and other parameters. Make it easy for users to adjust welding parameters and modes. If the gasless mig welder cannot work, t will be an error code on the screen, making it easy to find out the problems 110/220 V Dual Voltage: The MIG welder features a 110/220 V dual voltage design, automatically detecting and displaying the input voltage, which offers convenience and flexibility across various power sources. Additionally, gas welder utilizes advanced IGBT technology to ensure high efficiency and stable arc performance Package contains: 1×MIG145FX MIG welding machine, 1×Pre-installed MIG torch with 2.5 meters cable, 1×Earth clamp with cable, 1×Stick holder with cable, 1×Wire adaptor, 1×2 meters gas hose, 1×Flux cored wire, 1×Solid wire, 1×Wire feed roller, 3×Contact tip (0.030”/0.035”/0.040”), 1×Shoulder strap, 1×User manual.Please note that the TIG torch is not included in the package and is compatible with the TIG17V model Shipping Returns Payment Shipping Shipping is FREE to all addresses other than APO/PO boxes in the lower 48 states. All our stock ships from US-based warehouses. Shipped via USPS or UPS (depending on location and package weight) Unless stated otherwise, all orders will ship within 24-72 hours of your payment being processed. Check our feedback to see the great reviews of FAST shipping we offer. Returns Seller does not accept returns Payment We currently accept payment via eBay managed payments only. Once payment is cleared, we will dispatch your shipment within 1-3 business days. Please refer to the "Shipping" tab for more information regarding shipping speed to your destination.